Az Európai Együttműködési Nap keretében csütörtökön Szatmárnémetiben ültek össze mindazon Szatmár megyei partnerintézmények képviselői, akik Ukrajnával közösen pályáztak, majd nyertek támogatást arra, hogy saját szakterületükön belül valami jót hozzanak létre.
A találkozón elsőként Adriana Nicula, a határon átnyúló együttműködésért felelős regionális iroda képviselője köszöntötte a résztvevőket, majd át is adta a szót Pataki Csabának, a Szatmár Megyei Tanács elnökének. A tanácselnök elmondta, a román-ukrán együttműködések révén az elmúlt években számos nagyszerű projekt valósult meg, s bízik benne, hogy az előttünk álló időszak még ennél is gyümölcsözőbb lesz, és a következő pályázati periódusban még több anyagi forrást ítélnek majd meg a fejlesztésekre. A közös munka azonban nem csak infrastrukturális fejlesztések szempontjából örvendetes, hanem azért is, mert segít kapcsolatokat építeni mindazokkal, akik a későbbiekben stabil partnereink lehetnek a határon átnyúló kezdeményezésekben.
Virtuális laboratóriumok az iskoláknak
A Románia-Ukrajna Közös Operatív Program 2014-2020-as kiírásának keretében nyert támogatással a szatmárnémeti Mircea Eliade Általános Iskola és a turci Anghel Saligny Műszaki Líceum, valamint két kárpátaljai tanintézmény közösen nyert támogatást arra, hogy egy-egy interaktív, virtuális valósággal operáló laboratóriummal tegyék színesebbé és vonzóbbá az iskolában zajló oktatási tevékenységet. A projekt Szatmár megyei eredményeit Mariana Salagean, a Mircea Eliade Általános Iskola vezetője ismertette. Mint elmondta, a diákok körében hatalmas sikert aratott a labor, mi több, a gyerekek 100 százaléka nyilatkozta azt, hogy a későbbiekben is részt vennének ilyen, a virtuális valóságot segítségül hívó tanórákon.
Az igazgatónő örömmel számolt be arról is, hogy noha kezdetben úgy gondolták, 150 diák lesz majd a közvetlen haszonélvezője ennek a teremnek, sikerült oly módon kibővíteni a programot, hogy mostanra 300 tanuló tapasztalhatta meg a virtuális valósággal támogatott tanulás élményét. Mindezen sikerek nyomán elindulva pedig, az iskola úgy döntött, hogy a közeljövőben egy robotika laborral is bővítik majd az iskolát.
Genomvariációk katalógusa
Az Aradi Vasile Goldis Egyetem szatmári kihelyezett tagozatának alapítványa a Kárpátaljai Nemzeti Egyetemmel közösen nyert támogatást egy olyan olyan tudományos munkára, melynek elsődleges végeredménye egy helyi genomvariációkat összesítő katalógus lesz. S noha ez a témában kevésbé járatos embereknek nem sokat mond, annyit mindenképp érdemes ezzel kapcsolatban megjegyezni, hogy az elkészült adatbázis nagy hasznára lesz majd az orvostudománynak a jövőbeli klinikai kutatások megtervezésében. Ezen felül a projektnek köszönhetően 60 fiatal, helyi kutató kap lehetőséget arra, hogy közelebbről is megismerkedhetnek a genomkutatás és bioinformatika legújabb eszközeivel.
A Szatmár Megyei Polgármesteri Hivatal is sikeresen pályázott
A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal a Szatmárnémeti Északi Színházzal partnerségben és az ungvári “Yuri Augustine and Eugene Sherehiy” Regionális Akadémiai Színház több mint 1 millió eurós támogatást nyert, melynek köszönhetően megújul a Szatmárnémeti Északi Színház Ács Alajos Stúdióterme, illetve az ukrajnai partnerszínház kisszínpada. Sőt, a pályázatnak köszönhetően lehetőség nyílik arra is, hogy Szatmárnémetiben a stúdióterem feletti, a színházhoz tartozó irodahelyiségek is megújuljanak, bővüljenek. A felújítás mellett a támogatásból Szatmárnémetiben és az ukrán partnernél is lehetőség nyílik egy-egy nemzetközi színházi fesztivál megszervezésére is.
Nem ez azonban az egyetlen román-ukrán projekt, melyben Szatmárnémeti polgármesteri hivatala partnerként vesz részt. Fut ugyanis egy másik, ugyancsak Ungvárral indított program is, melynek keretében modernizálják és bővítik a két város közterület-figyelő rendszerét – Szatmárnémeti esetében ez 20 új térfigyelő kamerát jelent, Ungváron pedig kialakításra kerül egy olyan térfigyelő rendszer, mint amilyen nálunk már évek óta működik.
Támogatás a rendőrségnek és a csendőrségnek is
A Románia-Ukrajna Közös Operatív Program 2014-2020 keretében a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség és a Csendőr-felügyelőség is sikeresen pályázott uniós forrásokra, előbbi az Ivano-frankivszki terület rendőrségével, utóbbi pedig Ukrajna Nemzeti Gárdájával közösen. Az általános cél mindkét rendvédelmi szervnél ugyanaz: a határ mindkét oldalán javítani a közbiztonságot, illetve korszerűsíteni és bővíteni a rendelkezésre álló eszközkészletet. Ahogyan arra Ovidiu Adrian Popa, a Szatmár Megyei Csendőr-felügyelőség vezetője rövid beszámolójában rávilágított, a határ menti területekre jelenleg is komoly nyomás nehezedik az illegális migráció miatt, épp ezért az ukrán partnerrel folytatott tapasztalatcsere és a fejlesztések is szoros kapcsolatban álltak ezzel. Azon felül, hogy közös tematikus gyakorlatokat szerveztek, a Szatmár megyei csendőrségnek sikerült speciális kommunikációs és megfigyelő rendszereket, a hegyvidéken való tájékozódást megkönnyítő eszközöket és különféle védelmi felszereléseket beszerezni, az ukrán fél pedig mindezeken túl egy speciális járművet is vásárolt, mely jó szolgálatot tesz majd a migráció okozta krízishelyzetekben.